Razidence NA DLOUHÉ Blog - Rezidence NA DLOUHÉ Image Map
Rozhovor se šéfy stavby

04/02
2014

Rozhovor se šéfy stavby

Kdybych si kupovala byt, jedním z důležitých faktorů při mém rozhodování by jistě byla garance kvality stavby.. A tak jsem oslovila manažera projektu Rezidence Na Dlouhé Ing. Ondřeje Foukala a hlavního stavbyvedoucího Ing. Marka Krejčí. Dostala jsem nezbytnou helmu a reflexní vestu a prošla jsem s nimi celou stavbu od podzemního podlaží až po byty v nejvyšším patře. Komunikace má v rámci jednotlivých domů fungovat nejen z garáží pomocí výtahů a schodišť rovnou k bytům, ale také třemi východy z „céčka“ na ulici Hanušova, dvěma východy z „áčka“ na ulici Dlouhá a dvěma východy z „béčka“ přes vnitřní park na ulici Dlouhá.

Příjemná vůně čerstvého betonu mě dostihla už v garážích v suterénu, které jsou rozlehlé „skoro jako v obchodních řetězcích“. Vnitřní atrium (budoucí park) mezi jednotlivými bloky dýchalo i přes uskladněný materiál dostatkem prostoru, odstupy mezi domy jsou nečekaně velké. Pocitově mi uprostřed „náměstí“ bylo fajn a celkově pozitivní dojem umocnil občasný výhled na mohutnou katedrálu Sv.Václava.

Při procházení jednotlivými byty jsem byla dost překvapená z celkové prosvětlenosti prostoru. Okenní otvory mi přišly vzhledem k velikosti místností dost velké, ale když uvážím, že většina byla zakrytá z důvodu přílišného průvanu bílými látkovými plachtami, téměř neprůsvitnými, pořád zůstávalo v místnostech dost světla. Docela si dokážu představit, že po osazení oken a vymalování stěn standardní bílou barvou budou byty prostě zářit.

A pak jsme vystoupali do nejvyššího 4. nadzemního patra. Přála bych vám zažít ten pocit, stát úplně nahoře. Feng-shui říká, že bydlení od 5. - 6. NP výše je již pro naše zdraví nevhodné, prý nejsme uzpůsobeni na život „mimo zemi“, ale tam nahoře ve 4. NP byl fakt skvělý – osvobozující - výhled na celou Olomouc. Nicméně chápu, že asi každému to nemusí vyhovovat. Někdo místo výhledu z lodžie upřednostní výhody klasické zahrádky v přízemí.

Pokud pro vás moje dotazy nebudou vyčerpávající a napadnou vás další, pošlete mi je a já se budu ptát za vás dále.

Vaše Gaby

 

Je konec ledna a my se procházíme po stavbě, která vyrostla od podzimu doteď. Není vlivem nízkých teplot zanedbána kvalita a trvanlivost použitých materiálů?

M. Krejčí: Kvalita a jakost je hlídána pracovníky THP, kteří se důsledně řídí danými technologickými postupy. Stavbu průběžně navštěvují supervizoři např. Porotherm a Ytong, kteří dbají na kvalitu prací a technických podmínek při provádění. S tím plynoucí zimní opatření pro plynulý chod stavby i v nízkých teplotách.

 

Tady v suterénu mě zaujaly ohromné nádrže. Co tu dělají?

M. Krejčí: Jsou to retenční nádrže, které zachytávají dešťovou vodu. Tato se bude používat na zálivku rostlin a stromků ve vnitřním parku celého komplexu. Lidem to dost ušetří náklady na „fond oprav“ a zároveň si budou moci užívat bujné zeleně. Nádrže pojmou mezi 15 až 19 m3 vody.

O. Foukal: A když se bavíme o vodě, tak tady v garážích budeme ve finále instalovat protipožární sprinklery.

 

Všude kolem nás je v garážích beton, proč staví GEMO bytový projekt z betonu?

O. Foukal: Víte, beton resp. monolitické konstrukce nám přinášejí výhodu prostorných místností. To je jasné při pohledu nejen na tyto garáže, ale i výše, až se dostaneme do bytů. Monolit není „jako když se staví panelák“, kdy se používají rozměrově předem dané a standardizované betonové bloky. Monolit nám při stavbě obvodových stěn umožnil variabilitu dispozic - prostorovou neomezenost bez nutnosti podepírat stropy nosnými konstrukcemi a zmenšovat tím světlou šířku místnosti.

 

A z čeho pak budou příčky mezi jednotlivými pokoji?

O. Foukal: To je dobrá otázka. Vyzdívky ve všech bytech budou z porothermu, použili jsme tzv. akustické příčky Porotherm 11,5 AKU. Lidé budou mít „zvukové“ soukromí nejen v rámci své domácnosti, ale zejména mezi sousedy, protože děláme oboustranné přizdívky u mezibytových stěn, což přinese protihlukový efekt. To je dost nadstandardní oproti běžným stavebním zvyklostem.

M. Krejčí: Protihlukový efekt jsme při projektování řešili také v rámci pater a potrubí. Mezi patry jsou zesílené podlahy a v rozvodech TZB (ve stupačkách) jsme použili tzv. tiché potrubí, které zamezuje šíření nežádoucích zvuků vody v potrubí.

 

A co „hluk z ulice“?

M. Krejčí: Na to se taky myslelo. Všechny výplně oken budou řešeny nadstandardními trojskly s hodnotou zvukové izolace 32 dB a součinitelem prostupu tepla Ug=0,7 W/m2.K. Lidem to přinese nejen větší ticho, ale také například menší tepelné ztráty.

 

Když se bavíme o tepelných ztrátách, jak je řešena fasáda?

O. Foukal: Domy budou zatepleny 16 – 20 cm polystyrenem, což je nadmíru dostačující na to, aby bylo dosaženo výrazných úspor v energiích.

M. Krejčí: Dále se myslelo i na stropy bytů v posledních patrech. Rovná střecha je již sama o sobě nejvhodnější proti úniku tepla, protože čím je střecha více nakloněná a má větší plochu - a „rozbitá“ členitými okny apod. -  tím více tepla z ní odchází. Navíc u naší stavby budeme instalovat tepelnou izolaci střešního pláště, která bude doslova předimenzovaná.

O. Foukal: A pro lidi z dolních pater bude zajištěna tepelná pohoda i zespod. Strop nad suterénem izolujeme totiž pomocí materiálu 3D IZOLET.

 

Přišla jsem za vámi prověřit kvalitu stavby Rezidence Na Dlouhé a vaše odpovědi ve mně vyvolávají uspokojivý pocit, že se při projektování i realizaci na uživatelský komfort bydlení myslelo. Děkuji vám za rozhovor.

 

 

 

 

interview1.jpg interview2.jpg interview6.jpg interview7.jpg

Napište nám

Komu:
E-mailová adresa:
Jméno a příjmení:
Dotaz:
Napište nám